čtvrtek 9. března 2017

#75: Zásadní pravidlo úspěšných tvůrců - nepřipojovat se

Taky vás někdy napadlo, že slovo prokrastinace de facto neexistovalo v době před sociálními sítěmi? Ne, že by už nebylo vymyšleno, ale nikdo by vám pravděpodobně nerozuměl, kdybyste ho v čase před všemi fejsbuky použili. Náhoda? Nemyslím si. Jsou to právě sociální sítě, které nejvíce ničí naší efektivitu a způsobují neustálé odsouvání věcí. Jak proti tomu bojovat?

Nejlepší by samozřejmě bylo sociálně se vymazat. Protože sítě jsou nové pracovní emaily, většinou to ale bohužel nejde. Nemluvě o tom, že pro lidi pracující v mediální sféře je zapojenost v systému takřka povinnost. Neobviňujme z naší zranitelnosti navíc sítě samotné. Když si je nenecháme přerůst nad hlavu, jsou skvělou věcí. Spojí vás s celým světem, poznáte díky nim spoustu zajímavých lidí. Jenže jde právě o to nenechat si je přerůst nad hlavu. A nemusíte být vůbec typem, který publikuje každé své vydařené selfie, svou cenu měří počtem lajků a večery tráví mezi několika chatovacími okýnky. Problém už máte, když v rámci prokrastinace trávíte čas právě na tomhle internetovém kontinentu. A myslím, že v tomhle má slabou vůli občas každý z nás. 

Základem efektivní práce/psaní proto je jediné: nepřipojovat se. Díváte se každé ráno na Facebook? Odnaučte se to. Je to hnusný zlozvyk. Nemějte Facebook nainstalovaný ve svém mobilu. Nepotřebujete ho a síť nepotřebuje 24/7 ani vás. (Jsou teda prý lidi, kteří tyhle věcí už řeší jenom přes mobil...! Předpokládám ale, že vy jako spisovatelé / redaktoři / jiní přes počítač pracující jedinci jste v tomto směru stále staromódní a něco s velkou obrazovkou a klávesnicí vlastníte.) Pokud na vás ráno z displeje nesvítí zpráva vypadající na důležité sdělení od vašeho šéfa či klienta, nerozptylujte se ani Messengerem. Neotvírejte zprávy od vašich kamarádů, ony vám neutečou. Vypněte si zvuky. Prohlídku sociálních sítí si dejte třeba jako odměnu za hotovou prací, ale nikdy ji s ní nekombinujte.

Jinak vám řeknu, co se po takovém nevinném přihlášení může taky stát:

 • Zjistíte, že vás oblíbený interpret má venku nový klip. Rozhodně ho musíte vidět! Tři minuty vás nezabijí. Hm, moc se vám nelíbí. Hned musíte zjistit, co si o tom v komentářové sekci myslí ostatní. A hele. V nabídce videí je i jeden povedenější, tak si ještě spravíte chuť, ne? A co...
 • Objevíte článek, který sdílel vás kamarád. Hm, tahle problematika je celkem zajímavá, proč jste o tom ještě nikdy neslyšeli? Chcete vědět víc a hned teď. Heslo si napíšete do Google. A pak...
 • Přečtete si zprávu od nadřízeného o novém úkolu. Je to v pořádku. Nespěchá to a můžete to udělat až po splnění primárních povinností. Ale... Stejně vám to vrtá hlavou. Musíte na to pořád myslet. A nakonec to dopadne tak, že začnete s touhle nepodstatnou věcí. Ale spíš vůbec s ničím...
 • Odpovíte na neškodně vypadající zprávu, která se nakonec zvrhne v hádku, či vás jinak vytočí. A teď v poklidu pracujte a dělejte, že se nic nestalo, prosím!
 • Narazíte na zajímavou přestřelku v komentářích. Nemáte čas na opravdu důležité věci, děláte si popcorn.
 • Narazíte na sto milion jedna dalších věcí, které musíte hned v tom momentě rozkliknout, vidět, slyšet,... Spisovatelé jsou tvorové zvídaví a Facebook moře plné pokladů.
 • Dozvíte se, že jste byli pozvání na akci, na které se objeví i váš idol. Panebože! Jste z toho celí rozčílení. Mluvil to někdo o psaní? Akce je za tři dny a vy ještě nemáte ten správný outfit! Vzhůru do víru online shoppingu.
 • Dozvíte se naopak, že váš idol se přes noc stal zadaným... Ta informace vás zabije. A jak asi můžete pracovat, když jste mrtví?
 • Ale dozvíte se třeba i jiné věci. Že vaši kamarádi měli zase skvělou párty bez vás. Vašemu úhlavnímu nepříteli se skvěle daří v životě. Ta kráva je zasnoubená. Toho idiota zase povýšili. A i když jsme všichni děsně nad věcí a takové věci nás přece nemůžou semlít, pravda je taková, že čas od času dostanou většinu z nás. Hlavně pak citlivé spisovatelské duše. A MLUVIL TU POŘÁD NĚKDO O PSANÍ?

A přitom stačilo jediné. Nepřipojovat se. Být aspoň na chvíli sociálně nezvěstným. Nechat to na později. Nenakouknout ze zvědavosti do té podivně začínající zprávy. Nemyslet si, že jste dostatečně silní a tentokrát vás ten propojený svět nevcucne do své prokrastinační spirály.

Až vás zase někdy před prací napadne nakouknout, co nového mezi vašimi virtuálními přáteli, raději si pusťte tenhle song. Nejde o to, že to třeba není zrovna váš šálek čaje. Poslouchejte text. A rozhodně rezonujte s částmi máte na víc / držte se plánu.


1 komentář:

 1. Je trochu nespravodlivé dávať to za vinu sociálnym sieťam - možno skôr viniť spoločnosť/technológie. Dnešný mladý človek sa jednoducho naučil byť stále v obraze, čo v preklade znamená byť online a každý už pochopil, že vďaka internetu človek môže zabudnúť na problémy ako aj na nudu. Je to tá ľahšia cesta. A sebaovládanie je ako sval (to je fakt). Vyčerpajte ho a už nebudete mať silu ísť ešte písať. Súhlasím ale, že obmedzenie by sa zišlo a u niektorých aj dosť veľké - je neprirodzené hneď po prebudený brať telefón alebo sedieť v kaviarni s kamoškami a všetky pozerajúc do mobilu.

  OdpovědětVymazat