pondělí 10. srpna 2015

#52: Dá se psaním vydělávat? (2. díl)


Rok se s rokem a pěti měsíci sešel (prokrastinace level 100) a konečně nadešel čas pro druhý díl článku "Dá se psaním vydělávat?". Už v tom prvním jsme si řekli, že nemusíte být zrovna novinář na plný úvazek, aby vám za vaše texty platili. I tak má ale psaní na volné noze svá úskalí. Dnes si konečně povíme o konkrétních způsobech, jak si vydělat.

1.) Publikujte své články v tištěných médiích
Začněme klasikou. Coby externí redaktor můžete přispívat do časopisů nebo novin. Pokud už nemáte vytipované své favority, zajděte si do knihovny a vypůjčte si tituly, které vás aspoň trochu zaujmou. Doma si je přetřiďte, pečlivě zvažte co a kde byste mohli psát a vytvořte ukázkové články. Některé redakce sice nepracují s externisty, ale za zkoušku nic nedáte. Pokud je vaše psaní osloví, proč by nemohli udělat výjimku? Vždycky je samozřejmě možné i získání interního místa.

Za sebe můžu časopiseckou praxi jedině doporučit. Jak to už tak s mnoha věcmi mého života bývá, dostala jsem se k ní úplnou náhodou. A byla jsem doslova šokována, v jakých číslech - hlavně v případech, kdy se upíšete velkému vydavateli - se tu ceny za článek pohybují. Chci říct, v hodně rozdílných cifrách, když jsem je porovnala s mou tehdejší zkušeností v online médiích. Není to ale jenom o penězích, samozřejmě je to pro autora i skvělý pocit, když své jméno a plody své tvořivosti vidí vytisknuté na papíře.

2.) Přispívejte na webové stránky
Na tomto poli máte ještě více možností, jak se uplatnit, ale částky za vaše články jsou podstatně nižší. Opět záleží kde a v jakém rozsahu budete psát. O výši vašeho honoráře rozhoduje především návštěvnost stránek, a proto bych se nebála oslovit i někoho většího. Koketuje-li někdo s představou, že se jako freelancer bude živit psaním na několik webů zároveň, směle do toho. Velmi mu ale radím, aby si vybíral taková tematicky založená média, k nimž má aspoň minimální vztah. Možná si myslíte, že za peníze budete ochotni psát cokoliv, ale věřte mi - cesta takzvané writing bitch je cesta k tvůrčí záhubě.

Když píšete na web, kterého si nevážíte, o tématech, která vás nezajímají, a plýtváte časem, který jste mohli věnovat psaní něčeho smysluplnějšího (třeba vaší knihy), začnete nenávidět své psaní a začnete nenávidět sami sebe. Ne všechny servery vám navíc budou nabízet obstojné částky a abyste si něco vydělali, budete muset psát hodně. A zkuste si psát hodně, když budete mít mnohdy problém ze sebe doslova vypotit třeba jenom jeden text. Není to jako když máte automaticky pípat u kasy nebo skládat zboží do regálů. Chce se po vás, abyste něco tvořili. A mozek protestuje. Můžete do něho tlačit horem dolem, že musí spolupracovat, jinak jeho nositel nebude mít peníze. Mozek peníze nezajímají. Mozek chce znát smysl toho, že musí vynakládat pozornost, a žádný nenachází. Vždyť to ani není normální pracovní poměr. Nikdo mu ve skutečnosti nedrží nůž pod krkem, takže ani nemusí. "Ale ty musíš, musíš," okřikujete ho. "Vždyť z toho ani nekoukají velké peníze, tak jakou to má cenu? Jakou to má cenu?" znuděně vám odpovídá on. A to pak ani nemluvím o tom, že s některými zaměstnavateli budete mít jasně dané deadliny a opravdu budete muset...

No zkrátka bylo snad dobře vyrozuměno, že možností na internetu je opravdu nespočet, takže přebírejte!

3.) Aktivně hledejte poptávky textů na inzertních serverech a aktivně se nabízejte
Určitě zkuste webtrh. Poptávek je zde spousta a každý den přibývají nové. Problém s webtrhem vidím v tom, že většina inzerátů je značně podceněná a jejich autoři se dokonce potenciální zájemce neostýchají oslovovat termínem pisálci. Jak napovídá druhá věta, kvalitu tady ale jednoznačně převyšuje kvantita, a chce to proto jenom pečlivě oddělovat zrna od plev. Zkusit dále můžete copywriting.cz, ale má zkušenost zde se omezila jenom na registraci, takže vám více z jeho pozadí neprozradím. Nabízet své texty můžete také na Stovkomatu a na tom si prý ony stovky opravdu vydělat lze, tvrdí můj bratranec. A když to říká on, tak to musí být pravda.

4.) Účastněte se kreativních projektů
Sledujte také různé kreativní soutěže a projekty, protože i v nich je mnohdy klíčovým nástrojem psaní. A vůbec - i s vymýšlením dalších věcí jistě nebudou mít vynalézaví spisovatelé problém! Za sebe určitě doporučuji úžasné Future Bakery. Najdete tam nejenom rozmanité projekty, ale také velmi zajímavé finanční odměny. Mně samotné se už jeden (respektive zrovna i ten jediný, který se mi podařilo dotáhnout do konce, to jest patnáct minut před uzávěrkou) podařilo vyhrát a kdybych si stále nehrála na super anonymního blogera, hned bych se vám s tím pochlubila, protože se jedná o něco mně velmi blízkého. Snad v budoucnu...

Máte-li s copywritingem, writing bitchingem či jinou publikační činností také zkušenosti, podělte se s ní v komentářích!

5 komentářů:

 1. Jestli se dá vůbec psaním vydělávat teď řeším neustále. Zrovna jsem dostudoval žurnalistiku, v září jdu na magistra. S těmi tištěnými médii to taky není žádná sláva. S časopisy zkušenost nemám (vlastně s jedním ano, ale tam to dopadlo katastrofálně), ale byl jsem na praxi v MF Dnes a Deníku. Tam se mi podařilo vysondovat, že interní novinář na plný úvazek (v regionální redakci, s těmi centrálními, kam se dostane jen pár vyvolených, zkušenosti nemám) si vydělá kolem dvanácti tisíc čistého, editor něco kolem sedmnácti. Když si člověk spočítá nájem a další náklady pro život, je to docela peklo. Neustále teď myslím na to, jestli má cenu v oboru zůstávat, jestli se nepoohlížet po něčem jiném. Nakonec ale vždycky dojdu k tomu, že psaní je to jediné, co vlastně umím. Pure hell.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co jsem slyšel od spolužáků, práce v PR a různá freelanceřina (odporné slovo) a sociální média taky nejsou žádná hitparáda, a ty dobře placené pozice může zastávat jenom pár lidí.

   Vymazat
  2. No je to opravdu boj... Řešení bych viděla třeba v kombinaci psaní s nepisatelskou pracovní činností na částečný úvazek. Tak to teď dělám kupříkladu já: Externě píšu pro jedno internetové médium (respektive ještě pro další dvě, ale tam píšu spíše z lásky k oboru, nikoliv pro obživu :)) a pak ještě dělám další práci, kde mám jenom dohodu a chodím tam párkrát za týden. Měsíčně si touhle kombinací vydělám dokonce víc než většina "normálně zaměstnaných", které znám z okolí. Zase to má ale pochopitelně své mínusy, jako třeba ta větší nejistota, co bude zítra... Za tu relativní nezávislost mi to ale stojí.

   (Btw kdo se neštítí "neseriózní novinařiny", velké peníze se točí v bulváru.)

   Vymazat
 2. Vydělat psaním se dá i hodně peněz. Já píšu do časopisu na HPP, za poslední dva roky jsem vydal šest knih, z toho tři bestsellery (víc než 5000 prodaných), napsal jsem mnoho scénářů na Stream, nárazově dělám dlouhé marketingové texty... ALE! Sedím u počítače 10 - 14 hodin denně, většinou včetně víkendů. Prakticky do každého textu už se musím nutit, už mně nic nebaví, dvouletou dceru vidím jednou, dvakrát týdně, neustále mě trápí termíny, deadliny, blbě se mi spí, jak o tom pořád přemýšlím, už mi to ani nejde, vlastní knihu (ty ostatní jsou pouze na kšeft) mám rozepsanou tři roky a nemám na ní čas a pomalu, ale jistě cítím, že dřív nebo později prostě musím vyhořet...nemůžu jinak - hypotéka, manželka na mateřské, dluhy atd. Takže - pokud chcete vydělávat psaním cca 50 000 měsíčně a k tomu občas nárazové desetitisíce, jde to. Ale za jakou cenu. Takže doporučuju hodně přemýšlet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za tenhle pohled na věc z první ruky. Třebaže jsem na podobné úrovni nikdy nepsala (a pochybuju, že se svou mizernou pracovní morálkou kdy budu), podobné pocity sama moc dobře znám. Jak se člověk musí do psaní neskutečně nutit, jak není mnohdy schopný sestavit ani tu nejjednodušší větu, jak vlastně nikdy není pořádně "vypnutý" a pořád je duchem u svého psaní. Jak to chvílemi nenávidí a sní jenom o tom, že někdy nějak bude natolik finančně zajištěný, že nebude muset pro peníze už napsat ani čárku. A nejhorší je, že na to právě doplácí vlastní tvorba. Jsem sice už v bodu, kdy se psaním nějak uživím, ale kdy jsem naposledy pracovala na své knize? A kdy zase budu? Je to v nedohlednu… A umělec ve mně - pokud tam vůbec nějaký byl - den ode dne umírá...

   Vymazat